Przez całe ferie placówki kulturalne i szkoły mają być otwarte i dostępne dla uczniów. Czekać tam na nich będzie, jak zapowiadają szefowie tych instytucji, sporo atrakcji.

Czas na ferie

Rozpoczęły się ferie zimowe. Postanowiliśmy sprawdzić, co mają do zaoferowania młodzieży szkoły i instytucje kultury.

W MDK-u w Szczytnie dzieci od godzin przedpołudniowych biorą udział w mistrzostwach w strzelaniu oraz warsztatach fotograficznych, ale najwięcej miejsca poświęcono na konkursy i zabawy plastyczne.

Miejska Biblioteka Publiczna ferie organizuje pod hasłem „Nie siedź w domu”.

- Odwiedzające nas dzieci głośno czytają lektury związane z zimą - zdradza „Kurkowi” pracownica oddziału dziecięcego, Elżbieta Sobieraj. - Głośne czytanie ma zachęcić najmłodszych do wypożyczania książek. Oprócz tego przewidziane są konkursy i nagrody, a na sam koniec w sobotę bal karnawałowy.

W Pasymiu, w MOK dzieci uczą się własnoręcznie wykonywać instrumenty muzyczne: bębenki i grzechotki, poznają też latynoskie tańce. Wezmą udział w konkursach muzycznych i plastycznych. Atrakcją ferii w Pasymiu będzie Karnawał Lodowy, za którym kryją się zawody wędkarskie i ognisko.

W dźwierzuckim GOKSiR w piątek odbędzie się turniej strzelecki z broni pneumatycznej. W drugim tygodniu ferii dzieci oprócz kuligu mogą liczyć na wyjazd na basen Tropicana w Mikołajkach.

Na śniegu i świeżym powietrzu ferie spędzają uczniowie w Rozogach, w międzyczasie uczestnicząc w konkursach tanecznych i plastycznych. Podobnie jest w Świętajnie. Jedwabno gości Hiszpana Juana Mariano Pereza Lopeda, który uczy tańca latynoskiego. Tamtejszy GOK na podobieństwo TVN-u organizuje przegląd talentów „Zostań gwiazdą”. Na zakończenie ferii, w sobotę 6 lutego nastąpi podsumowanie konkursu i wręczenie nagród.

SZKOLNE PÓŁZIMOWISKA

A co mają do zaoferowania szkoły podstawowe w Szczytnie?

Oprócz konkursów plastycznych, muzycznych i tanecznych uczniowie mają możliwość wyjazdu na wycieczkę do Mikołajek.

- Taka wyprawa kosztuje około 30 złotych za dziecko i 40 za dorosłego - informuje wicedyrektor Szkoły Podstawowej z OI nr 2 Mirosława Lipka.

Koszty półzimowisk wyceniono na 120 złotych, z czego połowę pochłonie opłata za dwa posiłki. Uczniowie mają odwiedzić Muzeum Mazurskie i obejrzeć wystawę etnograficzną, poznać historię Szczytna. Planowane są zajęcia sportowe na hali Wagnera: kręgle, lodowisko i gra w piłkę. Przewidziano również wycieczki poza miasto, kulig i spotkania edukacyjne z policjantami i naukę pierwszej pomocy. Jak informuje wicedyrektor, ulubionymi zajęciami dzieci są zajęcia kulinarne:

- Uczniowie na długo przed feriami dopytywały się o to kiedy będą gotować.

Podobnie jest w innych podstawówkach. W Szkole Podstawowej nr 3 również przewidywana jest wycieczka do Mikołajek, wizyta w muzeum, seans filmowy w MDK-u, zajęcia z policjantami i spotkania informatyczne, a także artystyczne.

W Szkole Podstawowej nr 6 od poniedziałku dzieci biorą udział w zajęciach grupowych, strzelaniu z broni pneumatycznej, harcach na śniegu i turniejach.

Szkoły wiejskie mają inny program ferii, nie jest on jednak uboższy od szkół miejskich.

- Na wsi łatwiej zorganizować kulig, czy wizytę w lesie z leśnikiem - mówi nauczycielka Szkoły Podstawowej w Łatanej Wielkiej, Justyna Kaliszewska. W tym roku dodatkowo dzieci uczestniczą w konkursie fotograficznym promującym piękno okolic szkoły.

Za uczestnictwo w zimowisku w szkole w Łatanej Wielkiej dzieci w odróżnieniu od szkół miejskich nie płacą.

W szczycieńskich gimnazjach nie ma półzimowisk, ale w drugim tygodniu ferii Klub Sportowo-Rekreacyjny TKKF w Szczytnie, jak informuje Zbigniew Dobkowski, organizuje dla gimnazjalistów zajęcia sportowe. W rozgrywkach tych mogą wziąć udział również uczniowie szkół podstawowych.

Kamila Laskowska/fot. M.J.Plitt