„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie” - ten bodaj najsłynniejszy fragment II części „Dziadów” Adama Mickiewicza można było usłyszeć podczas widowiska przygotowanego przez uczniów Gimnazjum nr 1 w trakcie specjalnego pokazu dla rodziców w szkolnej auli. Wcześniej przedstawienie w wykonaniu szczycieńskiej młodzieży zostało zaprezentowane w niemieckim Herten.

Dziady eksportowe

Przedstawienie oparte na II części „Dziadów” powstało z myślą o tygodniowym wyjeździe szczycieńskiej młodzieży do zaprzyjaźnionego Herten w Niemczech. Podróż miała miejsce na przełomie października i listopada i odbyła się w ramach międzyszkolnej wymiany. Gimnazjaliści z klas II postanowili przybliżyć zachodnim sąsiadom nie tylko polską literaturę, ale też dawne obrzędy związane z kultem zmarłych przodków. Nic więc dziwnego, że wybór repertuaru padł właśnie na II część słynnego dramatu Mickiewicza.

- Początkowo myślałam o jakimś autorskim scenariuszu, ale skoro młodzież wyjeżdżała do Herten na przełomie października i listopada uznałam, że dobrze byłoby pokazać, jak dawniej obchodzono u nas Zaduszki - mówi Ewa Misiuk, nauczycielka języka polskiego, która przygotowała spektakl. Przedstawienie w wykonaniu szczycieńskich gimnazjalistów spotkało się w Niemczech z entuzjastycznym przyjęciem. - Publiczność była zachwycona. Po pojawieniu się każdego z duchów dostawaliśmy burzę braw - wspomina jeden z młodych aktorów Aleksander Wąsik. Po udanym występie w Herten, w czwartek 27 listopada uczniowie zaprezentowali swoje sceniczne umiejętności w auli Gimnazjum nr 1 zaproszonym na pokaz rodzicom oraz burmistrz Danucie Górskiej. O tym, że spektakl podobał się nie tylko sąsiadom zza zachodniej granicy, świadczyły gorące oklaski, którymi nagrodzono młodych wykonawców.

(ew)/Fot. E. Kułakowska