Szkoła Podstawowa w Jerutach może się pochwalić certyfikatem „Szkoły Przyjaznej Środowisku”, nadanym przez kuratorium oświaty. Jej uczniowie biorą udział w licznych akcjach promujących wiedzę o przyrodzie, propagujących zdrowy tryb życia i zwracających uwagę na dolę zwierząt.

Zaprzyjaźnieni z przyrodą

DBAJĄ O DRZEWA I O ZDROWY TRYB ŻYCIA

Na nadany przez kuratorium oświaty certyfikat uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Jerutach zapracowali poprzez udział w działaniach proekologicznych, których lista jest naprawdę długa. Społeczność szkolna uczestniczy w programie „Pomóżmy kasztanowcom”. Włączyli się do niego nie tylko uczniowie, ale również ich rodziny. Polega on na liczeniu kasztanowców, ich obserwacji i dokumentacji zachodzących zmian.

– Rodziny adoptują drzewa i prowadzą do dziś skuteczną walkę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem – mówi szkolny koordynator działań Ewa Gołaszewska. Dzieci uczestniczą również w działaniach promujących zdrowy tryb życia. Włączyli się w kampanię edukacyjną pod hasłem „Jak bułka z masłem walczyła z colą i chipsami”, której celem było krzewienie wśród milusińskich oraz ich rodziców właściwych nawyków żywieniowych. Odbyły się zajęcia edukacyjne, dzieci same przygotowywały soki, sałatki warzywne i owocowe jako alternatywę dla coli i chipsów.

ZIELONY AZYL

Uczniowie z Jerut nie zapominają również o czworonogach. Co roku zimą uczestniczą w akcji „Do serca przytul psa”. Członkowie Koła Przyrodniczego odwiedzają wtedy gospodarstwa w Jerutach i sprawdzają, w jakich warunkach żyją psy. Wzorowym opiekunom wręczają dyplomy oraz podziękowania. Dzieci zbierają też karmę dla psów, którą potem zawożą do schroniska w Szczytnie.

Szkoła od kilkunastu lat współpracuje z Nadleśnictwem Spychowo. Przy pomocy jego pracowników oraz rodziców powstał „Zielony azyl” – teren rekreacyjno-edukacyjny złożony z ogrodu skalnego i arboretum (około 40 różnych gatunków drzew i krzewów) oraz drewnianych stolików z ławkami stanowiących bazę dla zajęć edukacyjnych. Przed szkołą urządzono również mały ogród botaniczny, gdzie dzieci prowadzą swoje obserwacje przyrodnicze. Oba projekty dofinansowane zostały przez OCEE i WFOŚiGW w Olsztynie.

ZBIÓRKA TELEFONÓW

W tym roku szkolnym uczniowie realizują aż sześć projektów związanych z ekologią. Jeden z nich to akcja „szkołaFon”. Polega ona na zbiórce telefonów komórkowych, które potem przekazywane są do recyklingu.

– Zebrane w ten sposób fundusze przeznaczymy na zakup nowego sprzętu sportowego i innych materiałów szkolnych – zapowiada Ewa Gołaszewska. Dzieci zbierają wszystkie telefony, bez względu na wiek, poziom zużycia czy stan techniczny.

– Wierzymy, że każdy ma co najmniej jeden telefon w szufladzie swojego biurka, zatem każdy może nam pomóc w zbiórce – apeluje nauczycielka, dodając, że w ten sposób przyczynimy się do zmniejszenia strat w środowisku powodowanych przez wyrzucane na wysypiska urządzenia.

(ew)/fot. archiwum SP w Jerutach